Świnoujście miasto w Polsce całkowicie położone na wyspach - Kraina 44 Wysp

Świnoujście to miejsce gdzie zaczyna się Polska. Miasto położone jest na północno-zachodnim krańcu naszego kraju, przy ujściu środkowego ramienia Odry - Świny do Bałtyku, bezpośrednio granicząc z Niemcami. Miasto otoczone jest morzem, szerokimi wodami rzeki Świny i Zalewu Szczecińskiego oraz pasmem lesistego parku. Specyficzne i wyjątkowe położenie Świnoujścia sprawia, że jest to miasto o wielu obliczach - z jednej strony jest ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej (jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą marynarki wojennej, z drugiej - licznie odwiedzanym uzdrowiskiem i popularną, nie tylko w kraju, miejscowością turystyczną. Świnoujście to jedno z największych miast w województwie zachodniopomorskim - jego powierzchnia to aż 197,2 km².

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce całkowicie położone na wyspach - w tzw. Krainie 44 Wysp. Trzy z nich są zamieszkałe - Uznam, Wolin i Karsibór. Łączność pomiędzy wyspami Wolin i Uznam zapewniają dwie przeprawy promowe. 80% populacji Świnoujścia zamieszkuje wyspę Uznam i to na niej znajduje się centrum administracyjno-usługowe miasta, dzielnica nadmorska oraz większość obiektów turystyczno-uzdrowiskowych. Na uwagę zasługuje fakt, żę tylko 40 km² wyspy Uznam należy do Polski - pozostała część znajduje się w graniach Niemiec. Przed wejściem Polski do Strefy Schengen w mieście funkcjonowały dwa piesze przejścia graniczne. W tej chwili przejścia są otwarte dla ruchu samochodowego, a zniesienie granic spowodowało, że naszych zachodnich sąsiadów odwiedzić można także spacerując brzegiem morza.

Na wyspie Wolin (to największa polska wyspa - pow. 265 km²) zlokalizowana jest część przemysłowa miasta - tu znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne - dworzec PKP i PKS oraz międzynarodowa droga E-65. Po tej stronie miasta znajduje się także terminal promowy zapewniający stałe połączenia ze Szwecją i Danią dla pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych. Terminal to kluczowe ogniwo łączące Europę środkową i południową ze Skandynawią.

Wyspa Karsibór to doskonałe miejsce dla tych którzy pragną aktywnego wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Na wyspie panują doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych.

Warunki klimatyczne i najpiękniejsza i największa nadbałtycka plaża sprawiają że Świnoujście to bardzo modne kąpielisko i uzdrowisko. W mieście odnaleźć można energię, życiowy optymizm, wzmocnić płuca i serce, a także skorzystać z kąpieli morskich i słonecznych. Status uzdrowiska zawdzięcza miasto solankom, łagodnemu klimatowi, który charakteryzuje się wydłużonym latem i krótką, łagodną zimą, oraz czystemu i wilgotnemu powietrzu zawierającemu cząsteczki jodu i chloru.

Oferta turystyczna i rozrywkowa Świnoujścia i okolic od lat przyciąga gości z Polski i zagranicy. Wzdłuż wybrzeża biegnie Promenada - deptak nadmorski. Podczas sezonu jest to centrum rozrywkowe miasta. Po zachodzie słońca Promenada zamienia się w ogromny plac koncertowy, z dziesiątkami restauracji, kawiarni i barów. Niewielka odległość dzieli Świnoujście od Wolińskiego Parku Narodowego (z rezerwatem żubrów). Rejon Delty Świny uznawany jest za jeden z najważniejszych przyrodniczych obszarów w Polsce. Występuje tu unikalna roślinność pochodzenia atlantyckiego. Teren ten jest ostoją ptaków o randze międzynarodowej. Gnieździ się tu 140 gatunków ptaków, a na wyspie Karsiborska Kępa mieści się ścisły rezerwat z centrum edukacyjnym i wytyczonymi trasami, dzięki którym obserwować można ptaki zaliczane do wymierających w skali świata. Walory przyrodnicze okolic Świnoujścia doceniła Międzynarodówka Przyjaciół Przyrody NFI proklamując w 1993 roku Ujście Odry Krajobrazem Roku.